Як правильно оформити курсову чи дипломну роботу?

Ця публікація є спробою уніфікувати оформлення студентських наукових праць у 2017 − 2018 н.р. Якщо ви пишете дипломну, кваліфікаційну чи курсову роботу на кафедрі журналістики ЧНУ, тоді цей текст для вас.

Загальні технічні вимоги

1. Текст роботи створюють у текстовому процесорі "Microsoft Word" на аркушах формату А4. Шрифт "Times New Roman", кегль – 14 пт, інтерліньяж – 1,5. Поля документу: верхнє – 2,5 см., нижнє – 2 см., ліворуч – 3 см., праворуч – 1,5 см. Абзацний відступ − 1,25 см. Міжабзацний відступ − 0 пт.

2. Кожну структурну частину роботи (вступ, розділи, висновки, список використаної літератури, додатки) розпочинають з нового аркуша, який не нумерується, але загальна нумерація сторінок наскрізна.

3. У дипломних роботах (тобто актуально лише для VІ курсу!) обов’язково мають бути анотації (українською та англійською мовами) + ключові слова роботи. 

4. Роздрукована та підшита (з твердою обкладинкою) робота подається у встановлений термін  на кафедру для рецензування. Також необхідно долучити диск з цифровою версією (у форматах .doc та .pdf). Файли називаємо за таким зразком:
Прізвище_Ініціал імені_Рік_Тема (тільки перші три слова теми роботи!) 
нпр., Пазюк_Р_2018_Мобілографія_як_ефективний 

УВАГА! Внизу цієї публікації є автоматичний шаблон, який може стати в нагоді.

Уникаймо типових технічних помилок 

1. У наукових роботах практично ніколи не обходиться без цитування/згадування інших дослідників. Зверніть увагу, записувати імена рекомендовано у таких формах:
 • Роман Пазюк (ім’я + прізвище);
 • Р. В. Пазюк (ініціали + прізвище);
 • Р. Пазюк (ініціал імені + прізвище).
Важливо! Уніфікуйте форму запису імен, тобто оберіть найбільш відповідний варіант і так пишіть всюди в тексті роботи. Всі елементи розділяємо пропусками.

2. Уніфікуйте лапки. Найбільш поширені такі форми: __,  «__» , "__" . Стежте, щоб всюди в тексті лапки мали однакову форму. Рекомендую використовувати такі «__» .

3. Розрізняйте дефіс (-), тире () та довге тире (). Це різні символи з різним значенням.

4. У словах, які не можна розділяти, використовуйте т. зв. "нерозривний пропуск" (наприклад, не можна розділяти ініціали та прізвище, цифрове значення та назву одиниці вимірювання (20 см., 2018 р., 10 грн. тощо). Для того, щоб поставити "нерозривний пропуск", скористайтесь сполученням клавіш CTRL + SHIFT + ПРОПУСК (ПРОБІЛ).

5. Уникайте перенасичення тексту різними способами накреслення  шрифту. Зазвичай це тільки ускладнює сприйняття інформації.

6. Не забувайте про форму запису посилань. Наприклад, [1, с. 2], де перше число вказує порядковий номер джерела у "Списку використаних джерел", а друге – сторінку джерела, звідки взято цитату. Якщо цитуємо Інтернет-ресурс, вказуємо лише одну цифру (порядковий номер джерела у "Списку").

7. У тексті варто уникати зайвих пропусків на початку та всередині абзаців. Детальну інструкцію щодо цього пропоную в окремій статті.

8. Текст варто очистити від гіперпосилань. Детальну інструкцію щодо цього пропоную в окремій статті.

9. Не ставити пропуски перед такими розділовими знаками: . , ; : ? ! ... Також не варто ставити зайві пропуски в обрамленні лапками. Наприклад:
 • Так правильно: «цитата»
 • Так НЕправильно: « цитата » 
10. Уникайте порожніх сторінок. Текст на останніх сторінках розділів, має заповнювати її не менше, ніж на 25%.

11. Крапку не ставимо після заголовків, підзаголовків, лапок та посилання на джерело. Наприклад:
 • Так правильно: «цитата». або «цитата» [1, с. 2].
 • Так НЕправильно: «цитата.» або «цитата». [1, с. 2] 

Автоматичний шаблон

Тут можна скачати автоматичний шаблон, в якому вже запрограмовано всі необхідні параметри та заготовлено відповідні стилі. Форматування та макетування дипломної чи кваліфікаційної роботи можна зробити менш ніж за 10 хвилин. Перед тим, як використовувати шаблон, зверніть увагу на таке:
 1. Для редагування титульної сторінки необхідно двічі клікнути по ній. Після внесення даних, натиснути "Зберегти" ("Save") і закрити модульне вікно.
 2. Виокремлення сірим кольором на титульній сторінці НЕ будуть надруковані чи конвертовані в .pdf. Тобто, не намагайтеся їх прибрати, їх і так не існує.
 3. Вставляти текст у шаблон варто після очищення від форматування та прихованих символів (інструкція − в окремій статті).
 4. Використовуйте спеціальні стилі з префіксом "pz_", зокрема такі: "pz_Назви розділів", "pz_Назви підрозділів", "pz_Основний текст", "pz_Нумерований список", "pz_Маркований список", "pz_Список використаних джерел".
 5. У шаблоні налаштована автоматична нумерація. Щоб вона працювала коректно, треба ставити "Розрив розділу" ("Section Brake") після кожного розділу. 
 6. Якщо ви заплутались з шифрами, тоді ось їх перелік:
IІІ курс, ОР «Бакалавр» 
«Курсова робота» або «Курсова робота (творчий проект)»
6.030301 Журналістика
6.030303 Видавнича справа та редагування

IV курс, ОР «Бакалавр» 
«Кваліфікаційна робота» або «Кваліфікаційна робота (творчий проект)» 
6.030301 Журналістика
6.030303 Видавнича справа та редагування 

VI курс, «Рівень вищої освіти – другий (магістерський)»
«Дипломна робота»
061 Журналістика
Якщо у завантаженому шаблоні некоректно відображається текст (зникають пропуски), то скоріш за все ви використовуєте ранню версію MS Word 2007. Для усунення цієї проблеми необхідно завантажити та встановити оновлення з офіційного сайту Microsoft. Це швидка, корисна процедура, яка виправить системні баги та не вимагає наявності ліцензійного програмного забезпечення чи реєстрації.

Перегляньте відео, щоб з'ясувати послідовність і техніку використання шаблону.


Увага, в шаблоні запрограмовано викладачів і назву кафедри журналістики ЧНУ імені Юрія Федьковича. Якщо Ви хочете внести актуальні для свого ВНЗ дані − напишіть в коментарях.

Натисніть на картинку внизу для завантаження автоматичного шаблону.
(v 2.0, оновлено 21.12.2017 р.)

P.S. Якщо виявили недолік у цій статті, повідомте у коментарях, щоб я його виправив. 

9 коментарів:

 1. Генерування вступу не до кінця зрозуміле, и я не бачу ні в шаблоні, ні на відео нумерацію сторінок. Поясніть будь ласка :)

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Щодо генерування вступу, можливо, ви мали на увазі ЗМІСТу?

   Видалити
 2. А взагалі, шаблон неперевершений! Де Ви були, коли я захищалась :) щодо нумерації сторінок я розібралась - "Кожну структурну частину роботи (вступ, розділи, висновки, список використаної літератури, додатки) розпочинають з нового аркуша, який не нумерується, але загальна нумерація сторінок наскрізна.", в шаблоні нові аркуші, якщо текст збільшити, на наступних сторінках з'являється номер.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Дякую за фідбек! Радий, що сподобалось :) Мабуть, таки про нумерацію треба допрацювати в статті, щоб нікого воно не вводило в сумніви.

   Видалити
 3. Велике дякую, як завжди дуже допомогли!

  ВідповістиВидалити
 4. Цікавий шаблон. Особливо мені сподобалися випадаючі списки з вибором готових елементів (візьму собі на замітку). Добре було б зробити автоматичну нумерацію розділів, пунктів та підпунктів.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Дякую, Максиме, за коментар! Якщо Вам потрібен цей шаблон для використання у ВНЗ, радо допоможу з індивідуальними налаштуваннями. Щодо нумерації розділів / підрозділів, то тут є технічне обмеження − якщо в тексті розділіу / підрозділу буде використано автоматичний нумерований список, то це вплине на нумерацію наступного структурного елемента. На жаль, за нашими спостереженнями, вимкнути "наскрізну нумерацію" та почати її заново більшості користувачів дається важче, ніж додати нумерований префікс вручну.

   Видалити
 5. Дуже корисний шаблон. Особливо для тих студентів, які вперше працюють над курсовою роботою. Буду просити Вас дозволу використовувати для своїх студентів, не порушуючи авторських прав)))

  ВідповістиВидалити